czwartek, 11 lipca 2019

Prawo jazdy kat B+E

Kurs na prawo jazdy kategorii BE (B+E)
Prawo jazdy kategorii BE uprawnia do prowadzenia pojazdów osobowych o łącznej masie nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą. Dotyczy to przyczep o masie większej niż 750 kg oraz mniejszej niż rzeczywista masa całkowita pojazdu ciągnącego. Te lżejsze podlegają bowiem uprawnieniom uzyskiwanym wraz z kategorią B. Ta kategoria uprawnia również do prowadzenia traktora z przyczepą.
Kurs ten jest przeznaczony dla każdego, kto chce prowadzić samochód osobowy wraz z przyczepą cięższą niż 750 kg. Warto jednak zauważyć, że posiadacze prawa jazdy kategorii B, jeśli mają również uprawnienia na kategorię CE lub DE, uzyskują automatycznie uprawnienia BE. W przypadku przyczep cięższych niż 750 kg, jednak gdy masa całego zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg, wystarczy jedynie prawo jazdy kat. B z kodem 96. Jego uzyskanie nie wymaga przejścia specjalnego kursu, jednak trzeba zdać specjalny egzamin w państwowym ośrodku.
Jak zdobyć prawo jazdy kategorii BE?
Uzyskanie prawa jazdy kategorii BE, podobnie jak w przypadku wszystkich innych uprawnień dotyczących kierowania pojazdami, wymaga ukończenia odpowiedniego kursu i zdania egzaminu państwowego. Aby móc zapisać się na kurs trzeba mieć:
  • ukończone 18 lat,
  • prawo jazdy kategorii B,
  • orzeczenie lekarskie i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych,
  • numer PKK uzyskiwany w Wydziale Komunikacji.
Kursy na tę kategorię organizowane są przez większość ośrodków szkoleniowych (OSK). Warto wybrać taki, który ma duże doświadczenie w szkoleniu kierowców.  Dopiero po zaliczeniu kursu w pełnym wymiarze godzin można udać się do WORD-u, by zapisać się na egzamin. Jego ukończenie z wynikiem pozytywnym daje kierowcy odpowiednie uprawnienia.
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii BE?
Kurs kategorii BE nie należy do długotrwałych ani specjalnie zawiłych. Obejmuje jedynie część praktyczną, ponieważ dotyczy wyłącznie kierowców, którzy uzyskali już kategorię B. Dlatego warto zdecydować się na szkołę jazdy, która dysponuje odpowiednio wyposażonym placem oraz umożliwia elastyczną realizację programu kursu.
Zajęcia praktyczne zwykle prowadzone są zgodnie z preferencjami kursanta i instruktora, po wcześniejszym umówieniu. Często można dostosować nie tylko terminy, w których będą odbywać się kolejne jazdy, ale również ich częstotliwość. Kurs obejmuje zarówno poruszanie się po placu manewrowym, jak i jazdę w ruchu drogowym, podobnie jak egzamin. Zawierają się w nim wszelkie zagadnienia egzaminacyjne. Ważnym elementem jest w tym przypadku także odpowiednie przygotowanie przyczepy do jazdy oraz jej sprzęgnięcie z samochodem. Zadaniem instruktora jest upewnienie się, że kursant opanował nie tylko zadania egzaminacyjne pozwalające zdobyć uprawnienia, ale również jest gotowy do praktycznego wykorzystania swojej wiedzy związanej z prowadzeniem pojazdów osobowych z przyczepami. Najczęściej podczas kursu wykorzystywane są pojazdy egzaminacyjne – tzn. takie same, jak podczas egzaminu. Pozwala to na dobre przygotowanie się do wykonania zadań kwalifikacyjnych.
Na egzamin państwowy można się zapisać dopiero po ukończeniu całego kursu. Wiele szkół jazdy organizuje też egzaminy wewnętrzne pozwalające kierowcom sprawdzić swoje umiejętności. W celu przydzielenia terminu egzaminu państwowego należy udać się do WORD-u. W przypadku kategorii BE obejmuje on tylko część praktyczną. Podobnie jak inne egzaminy związane ze zdobywaniem uprawnień do kierowania pojazdami odbywa się zarówno na placu manewrowym, jak i w ruchu drogowym.
Na placu manewrowym należy wykonać:
  • czynności kontrolne związane z bezpieczeństwem jazdy – jedno zadanie dotyczące sprawdzania poziomu płynów eksploatacyjnych lub sygnału dźwiękowego i jedno zadanie związane ze sprawdzeniem działania świateł (losowane komputerowo),
  • czynności związane z przygotowaniem do jazdy – ustawienie foteli i zagłówków oraz lusterek, zapięcie pasów, upewnienie się, że wszystkie drzwi samochodu są zamknięte,
  • sprzęganie pojazdu z przyczepą,
  • uruchomienie silnika i jazdę pasem ruchu do przodu oraz do tyłu (jazdę po łuku),
  • manewry – jeden z zestawów egzaminacyjnych składających się z dwóch zadań dotyczących parkowania oraz ruszania z miejsca na wzniesieniu.
Na etapie placu manewrowego egzamin może zostać przerwany, jeśli egzaminowany popełni błąd przy drugiej próbie wykonania zadania, przejedzie przez linię wyznaczającą tor jazdy lub potrąci pachołek czy tyczkę.
Po zaliczeniu pierwszego etapu egzaminu następuje jego kolejna część odbywająca się w ruchu drogowym. Trwa ona co najmniej 40 minut i obejmuje standardowe zadania, podobnie jak w przypadku zdobywania prawa jazdy kategorii B. Ich zakres może być niepełny, jeśli konkretne elementy nie występują na trasie egzaminacyjnej, jednak obejmuje on:
  • wjazd na drogę z obiektu przydrożnego,
  • jazdę drogami jedno- i dwukierunkowymi o różnej liczbie jezdni i wyznaczonych oraz niewyznaczonych pasów ruchu,
  • przejazd przez skrzyżowania równorzędne, z oznakowaniem decydującym o pierwszeństwie przejazdu, z sygnalizacją świetlną, na których ruch odbywa się wokół wyspy i dwupoziomowe (jeżeli występują),
  • przejazd przez przejścia dla pieszych,
  • parkowanie prostopadłe, skośne lub równoległe,
  • zawracanie (na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej),
  • przejazd przez torowisko (o ile występują),
  • przejazd obok przystanków – tramwajowego i autobusowego (o ile występują),
  • hamowanie – od prędkości co najmniej 50 km/h,
  • wykonanie manewrów takich jak omijanie, wymijanie i wyprzedzanie, zmiana pasa ruchu i kierunku jazdy oraz zawracanie na skrzyżowaniu.

Polecenia wydawane są przez egzaminatora na bieżąco. Kolejność ich wykonywania zależy od obranej trasy. Procedura może być przerwana w każdej chwili, jeśli egzaminator stwierdzi zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Jej pozytywny rezultat (prawidłowe wykonanie wszystkich zadań na placu i w ruchu drogowym) skutkuje uzyskaniem uprawnień kategorii BE.
----------------------------
Zapraszamy na kurs kat B+E prawo jazdy.
Dowiedz się więcej już teraz!
Tel. 531700182


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz